OOPP je běžně užívaná zkratka pro osobní ochranné pracovní prostředky. Musí chránit bezpečnost i zdraví zaměstnance při výkonu práce, jejich důležitost tedy nelze přecenit. Pojďme si zodpovědět nejpalčivější otázky k tématu OOPP, jejich konkrétní příklady a podmínky poskytování.
Co vše patří mezi OOPP?
Osobní ochranný pracovní prostředek musí být efektivní vůči potenciálním rizikům zranění a certifikovaný dle náležitých norem: proti skluzu, proti pádu, proti vysokým teplotám atd. Zároveň s tím jeho užívání s sebou nesmí přinášet žádná nová rizika.
V praxi zaměstnanci nosí a užívají více než jeden OOPP naráz, kupř. zachycovací postroj proti pádu i helmu. Právě kvůli takovým situacím musí osobní ochranné pracovní prostředky odpovídat kritériu vzájemné slučitelnosti.
Jistě Vás nepřekvapí, že OOPP musí plnit i takový požadavek, jako je soulad s velikostí toho kterého zaměstnance, s jeho ergonomickými požadavky i požadavky vycházejícími z jeho zdravotního stavu.
Typicky se OOPP třídí dle části těla a tělesného smyslu, který chrání.
Často se však setkáme také s osobními ochrannými pracovními prostředky pro (téměř) celé tělo.
- Reflexní oděvy: od vest přes trička a kalhoty po bundy a celé HI-VIS komplety.
- Záchranná lana a jiné prostředky ochrany proti pádu.
- Nehořlavé oděvy splňující normu EN ISO 11612, které jsou ideální kupř. pro svářeče.
Co není OOPP?
Zdaleka ne každý výrobek, který nás může chránit nebo nám pomáhá při práci, patří mezi osobní ochranné pracovní prostředky. Nejsou klasifikovány jakožto OOPP např. tyto produkty:
- Helma pro jízdu na motorce či kole, která není certifikovanou bezpečnostní helmou proti zranění lebky atd.
- Dioptrické brýle, které nesplňují normy proti nárazu na rozdíl od brýlí ochranných.
- Běžný pracovní oděv, nebo dokonce uniforma, která není přímo určena pro ochranu zdraví jejího uživatele.
- Výstroj policejních či vojenských složek.
- Prostředky sebeobrany.
- Sportovní výbava.
- Signalizace rizik a prostředky kyberbezpečnosti.
- Prostředky ochrany kolektivní, nikoliv osobní, např. lešení.
Jsou OOPP povinné?
Z výše uvedených příkladů je patrné, že OOPP hrají klíčovou roli v prevenci pracovních úrazů, a leckdy i úmrtí. Jsou ovšem nejen životně důležité, ale taky povinné.
Zaměstnavatelé mají ze zákona povinnost svým zaměstnancům tyto ochranné prostředky poskytovat, a to zdarma. Zaměstnanci jsou mj. povinni používat poskytnutý OOPP pouze k účelu, k němuž je určen.
Od Oblastního inspektorátu práce hrozí zaměstnavatelům pokuta, pokud OOPP neposkytují nebo poskytují jen částečně a nepřesně, bez předchozí konzultace s odborně způsobilou osobou v prevenci rizik. Ke každému OOPP musí být sepsán evidenční list. Tyto a další povinnosti zaměstnavatelů i zaměstnanců v oblasti OOPP jsou stanoveny zákonem, přičemž dva nejrelevantnější zdroje jsou Zákoník práce a Nařízení vlády.
V zákoníku práce neboli Zákonu č. 262/2006 Sb. najdete v § 104 upravené vztahy mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem v otázce osobních ochranných pracovních prostředků.
Některé internetové články o OOPP dále mylně odkazují k Nařízení vlády č. 495/2001 Sb. To pozbylo platnosti díky novějšímu nařízení: Nařízení vlády o bližších podmínkách poskytování osobních ochranných pracovních prostředků, mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků č. 390/2021 Sb.
Nezanedbávám revize OOPP?
Jakožto zaměstnavatel máte povinnost nejen vydávání OOPP, ale i jejich pravidelných odborných prohlídek. V případě, že určitý osobní ochranný pracovní prostředek nebyl poškozen nebo nebyl vystaven riskantní situaci, kdy k jeho poškození mohlo dojít, podléhá revizi min. jednou do roka.
S revizemi souvisí i povinná dokumentace, hl. záznam o revizi neboli protokol, který tvoří nezbytnou součást dokumentace BOZP.
Jak často mám nárok na OOPP?
Vydávání OOPP se neřídí kalendářem, nýbrž skutečnou aktuální potřebou zaměstnance. Jestliže s sebou jeho práce přináší rizika, před kterými jej neochrání prostředky kolektivní ochrany ani organizace práce obecně, vzniká mu tím nárok na OOPP.
Nárok na výměnu OOPP lze předvídat, ale jen do jisté míry. Mnohé výrobky slouží a plní svou funkci až do doby, dokud nevyprší stanovená lhůta: u Pracovní obuvi může být uvedena životnost od data výroby, a to v řádu let, u Reflexního oblečení zas certifikace platná po určitý počet vyprání.
Některé zboží je však náchylné k častější výměně, např. oblečení užívané na pracovištích s vysokým rizikem protržení i těch nejpevnějších a nejkvalitnějších rukávů či nohavic. Potřebujete poradit s výběrem OOPP pro Vaše zaměstnance či kolegy? Kontaktujte nás, abyste získali bezplatnou konzultaci v oblasti nákupu ochranných pracovních prostředků od našich odborníků na workwear a OOPP!